Коли може проводитись переговорна процедура в ПроЗорро

Коли може проводитись переговорна процедура в ПроЗорро

Система ПроЗорро – це ключовий контролюючий механізм і база даних, що гарантує проведення всіх торгів та закупівель за прозорими умовами. Основна перевага участі в електронних торгах під контролем ProZorro – це надання рівних умов для всіх учасників. Це означає, що шанси на перемогу мають як більш досвідчені компанії, так і недавно зареєстровані учасники, які лише починають свій шлях в електронних аукціонах.

Згідно чинного законодавства, всі закупівлі повинні проводитись саме у прозорому форматі. Це означає, що участь в торгах беруть всі учасники, що виявляють таке бажання. 

Але, не варто забувати про те, що існує один пункт, який допускає проведення переговорної процедури в прозоро. Варто зазначити, що замовник має можливість використати цю можливість лише в ситуаціях, якщо для цього є конкретні підстави. Основна особливість такого формату закупівлі – це можливість ведення переговорів з одним постачальником без допуску інших учасників.

Ви можете ознайомитись з великою кількістю лотів з продажу деревини та інших ресурсів, якщо перейдете за посиланням https://www.ueex.com.ua/rus/presscenter/news/tsena-na-kruglye-lesomaterialy-na-ploshadke-tb-ueb.

Українська енергетична біржа – це один з майданчиків, де ви можете знайти велику кількість лотів, які проводяться у вигляді електронних торгів, аукціонів та в форматі переговорної процедури.

Про які підстави для застосовування переговорної процедури йде мова

Як вже згадувалось раніше, замовник послуг не має можливості розпочати таку процедуру, не маючи для цього відповідних підстав. Згідно діючого закону про публічні закупівлі, вони повинні проводитися саме у конкурентному форматі і кожен бажаючий повинен мати можливість надати свою пропозицію та взяти участь в торгах.

Якщо  ж говорити про окремі підстави, коли допускається переговорний формат, то сюди можна віднести декілька ситуацій:

  1. Повторна відміна відкритих торгів через недостатню кількість учасників – тобто, якщо 2 спроби провести звичайну закупівлі не дали результатів і подавалась лише одна заявка, у замовника з’являється можливість проведення переговорного процесу з учасником;
  2. При терміновій потребі проведення закупівлі – це може бути пов’язано з соціальними або економічними факторами, або ж наслідками якихось непередбачуваних ситуацій, що не дозволяють проводити торги по чітко вказаним строкам. Також, проведення переговорного процесу може допускатись через відмову учасника виконувати свою частину домовленостей. Окремо, варто виділити ситуації, коли мова йде про забезпечення військових потреб країни;
  3. Потреба в додатковому обсязі продукції одного постачальника – сюди можна віднести ситуації, коли замовник явно не розрахував з об’ємами продукції. Маючи потребу в продукції того ж самого постачальника, може допускатися можливість проведення повторної переговорної процедури;
  4. Додаткові послуги одного постачальника – це ще одна схожа ситуація, але різниця в тому, що це відбувається вже після укладання домовленостей з замовником. Варто зазначити, що подібні переговорні процедури можна проводити на проміжку в 3 роки і сума таких договорів не повинна перевищувати 50-ти відсотків від основних домовленостей;
  5. Придбання унікальної продукції – у випадку, коли на ринку лише один постачальник може надати відповідну продукцію також дозволяється проведення переговорного процесу. Як приклад, можна привести закупівлю якихось виробів, пов’язаних з сферою мистецтва, або ж про товари, яким немає достойних аналогів на ринку, що відповідали б тим же технічним складовим.

У випадку, якщо ваша ситуація відповідає раніше перерахованим прикладам, то у вас також є можливість обійтись без проведення відкритих торгів і обмежитись переговорною процедурою.

Варто зазначити, що на сьогодні такий формат не є настільки розповсюдженим і набагато частіше проводяться саме електронні торги та аукціони.

Варто зазначити, що після підписання домовленостей, організатор процедури повинен підготувати та опублікувати звіт про укладений договір в прозоро. Це одна з обов’язкових умов, що дозволяє контролювати проведення не тільки звичайних торгів, але й спрощених процедур.

Варто зазначити, що в законі прописані навіть штрафи за неправильне застосування переговорної процедури, якщо це робиться без належної на те причини. В законі прописано, що подібні дії мають санкції у вигляді штрафу розміром від 8.500 гривень до 51. 000 гривень.

В окремих випадках, за цим можуть слідувати ще більш серйозні наслідки, що не дозволять надалі створювати нові оголошення про проведення відкритих торгів. Тому, обов’язково потрібно звертати увагу на те, чи дійсно у вас є реальні підстави для проведення торгів за спрощеною процедурою.

admin